Dacia Plant Trei Frati Patati Ceai 50g Dacia Plant

Fii primul care scrie un Review
Ceaiul de trei frati patati este recomandat pentru alergii, contribuie la reducerea disconfortului cauzat de factorii de natura alergica si mentine sanatatea aparatului respirator.

Contribuie la

Intern:
- reducerea disconfortului datorat factorilor de natura alergica;
- eliminarea lichidelor retinute in exces in corp;
- detoxifierea organismului;
- mentinerea sanatatii aparatului respirator.

Extern:
Reducerea disconfortului care apare:
- datorita factorilor de natura alergica;
- la nivelul pielii si mucoaselor.

ACTIUNI:
Intern: antialergic, diuretic, depurativ, expectorant, usor laxativ.
Extern: antialergic, antipruriginos, emolient, antiinflamator.

Ingrediente

trei-frati-patati (Viola tricolor) - parti aeriene.

Mod de administrare

Intern:
Pulberea cu administrare sublinguala
– planta se macina fin cu o rasnita electrica. Se ia o lingurita rasa de 4 ori pe zi, pe stomacul gol. Pulberea se tine sub limba timp de 10-15 minute, dupa care se inghite cu apa.
Maceratul la rece – se prepara dintr-o lingura cu planta adaugata la 250 ml de apa, se mentine timp de 6-8 ore la temperatura camerei, apoi se strecoara si se bea pe stomacul gol. Se administreaza 3 cani cu macerat pe zi, cu 30 de minute inainte de mese.
Infuzia – se prepara dintr-o lingura cu planta adaugata la 250 ml de apa clocotita, se mentine timp de 15 minute la temperatura camerei, apoi se strecoara si se bea pe stomacul gol. Se administreaza 3 cani cu infuzie pe zi, cu 30 de minute inainte de mese.

Extern:
-pentru reducerea disconfortului datorat factorilor de natura alergica se aplica local sub forma de comprese cu macerat sau infuzie de planta, sau cataplasme care se obtin astfel: 2-3 linguri cu pulbere fin macinata se amesteca cu apa calda astfel incat sa formeze o pasta care sa poata fi aplicata extern. Deasupra se aplica un pansament ocluziv care sa poata mentine cataplasma la locul afectat minim 3 ore;
-pentru reducerea disconfortului care apare la nivelul pielii se aplica local sub forma de comprese cu macerat sau infuzie de planta, sau cataplasme care se obtin astfel: 2-3 linguri cu pulbere fin macinata se amesteca cu apa calda astfel incat sa formeze o pasta care sa poata fi aplicata extern. Deasupra se aplica un pansament ocluziv care sa poata mentine cataplasma la locul afectat minim 3 ore;
-pentru reducerea disconfortului care apare la nivelul la nivelul mucoaselor se fac spalaturi locale cu maceratul sau cu infuzia de planta.

In cazul administrarii indelungate la fiecare 6 saptamani se fac 10 zile de pauza.

Contraindicatii

Intoleranta la trei frati patati.

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Compara produse